ZZ Top – La Grange (From “Double Down Live)

1970’te Teksas’ın bağrından kopup gelen ZZ Top, Billy Gibbons (d. 16 Aralık 1949, Teksas; altı telli gitar, seslendirme) ve eski “American Blues” üyeleri Dusty Hill (d. 19 Mayıs 1949, Teksas; bas gitar, seslendirme) ile Frank Beard (d. 11 Haziran 1949; davul) isimli müzisyenlerden oluşuyor. ZZ Top’un çekirdek kadrosundaki Gibbons, bas gitarda Lanier Greig ve davulda Dan Mitchell aynı zamanda “Moving Sidewalks”ın son dönemindeki üyeleriydi. Bu ilk üçlü ZZ Top’un ilk 45’liği “Salt Lick”i, Greig’in atılmasından hemen önce çıkardı, boş yeri Bill Ethridge doldurmuştu. Mitchell’in yerini de Frank Beard almıştı. Topluluğun resmi çok hızlı değişmişti. Hill, Ethridge’in yerine bagetleri eline aldı. Topluluk şekillenirken işteböyle sancılar yaşadı.

 Henüz taze kurulmuşken güneyin boogie topluluklarıyla birlikte değişmeyen bir turne programına uydular; bu geleceğe atılan sağlam bir adım sayılabilirdi. İlk albümleri blues’a dengeli bir ilgi gösterdikleri bir zamanda, daha çok bu tarza sıkı sıkıya bağlıydı, ne var ki “Rio Grande Mud” diğerlerinden daha esnekti. “Rolling Stones”tan borç alınmasına rağmen üçlüye ilk büyük şarkı sahibi olma duygusunu yaşatan ve onları daha geniş bir kitleye tanıtan “Francine” de bu albümdeydi. Üçüncü albümleri “Tres Hombres” delta müziğinden erkeli rock’a geniş bir yelpazeye sahip güçlü bir çalışmaydı.

YouTube Preview Image

İlk ulusal ünlü şarkı “La Grange” da ilk defa platin ödülüne hak kazanacak bu çalışmadaydı. Topluluğun doğal rahatlıkları oldukça etkileyici, Gibson’ın gitar becerileri, oyunları ise dorukta idi.
1974’te ZZ Top’un ilk arşiv nitelikli çalışması “Texas Size Rompin’ Stompin’ Barndance And Bar-B-Q” Teksas Üniversitesi Anıt Stadyumu’nda sunulduğunda 85 bin kişi geldi. O kadar kalabalıktı ki üniversite düzenlediği bu rock konserlerine ara vermeyi kararlaştırdı, bir sonraki düzenleme 20 yıl sonra gerçekleşti. Ne var ki, başarılı alübm satışları yüksek seviyelerde fazla kalamadı.
ZZ Top 1976-77’deki geniş turnelerinden hemen sonra uzunca bir tatile çıktı. Bir kaç yıl boyunca durmak bilmeyen turnelerinden sonra topluluk dinlenmeye çekildi. Başka nedenler, pek öyle sanatsal sayılmazdı. Daha karlı bir kayıt anlaşmasını garantilemeyi diliyorlardı. Çalışmalarına verdikleri molaya 1979’da yeniden bir araya gelerek çok beğenilen “Degvello” ile son veren grup üyelerinden Gibbons ve Hill (birbirlrtinden habersiz olarak!) o ünlü sakallarını bırakmışlardı.
Molalarıyla yeniden önem kazanmış üçlü “Degvello”ya yeni parçaların yanısıra “Sam And Dave”in “I Thank You” ve “Elmore James”in “Dust My Broom” gibi eski parçaları yeniden yorumlamayı önerdi. Bu çalışmayı ’81’de gerçek üstünü şan şöhrete yeğ tutup öncelinin sahip olduğu ivmeden yoksun kalan “El Loco” izledi; teknolojiye olan aşinalığın daha sonraki işlerinde de ön planda olacağının bir işaretiydi bu.
“Eliminator” haklı olarak (1996’da sadece ABD’de ulaştığı on milyon satış rakamıyla) ZZ Top’un en çok satan albümü oldu. Bir dizi nefes kesici kilple desteklenince de aralarında milyona ulaşan “Gimme All Your Lovin'”in de bulunduğu uluslararası çok sevilen 45’liklerin öne çıktığı bir çalışma halini aldı. “Sharp Dressed Man” ve “Legs” de tarz olarak basit ama inanılmaz bulaşıcı, etkileyici parçalar oldular.
ZZ Top onları dünyanın en büyük canlı izlencelerinden biri yapacak çalışmalarını oluşturmak için bilgisayar çağı teknolojisini beceriklice ritim ve blues tarzlarıa uyguladılar. Sıradaki “Afterburner” bir başka güçlü albüm oldu, bir öncekinin satış rakamına ulaşamasa da… “Sleeping Bag”, “Rough Boy” ve ismi zekice düşünülmüş “Velcro Fly” parçalarında harika hareketler vardı. Bir başka etkili çalışma “Recycler” ile dönmeden önce yine uzun zaman dinlenmeye çekildiler. 1990’daki diğer önemli hareketler arasında “Geleceğe Dönüş 3” filmindeki rolleri vardı. Daha sonra katkıda bulunacakları bir başka ses getiren film ise “Viva Las Vegas” parçalarının kullanıoldığı “Büyük Lebowski” olacaktı.
1991’de yeni bir toplama albüm yayınlandı, ertesi sene de BMG ile yeni bir anlaşma imzalandı. Bu yeni şirket etiketiyle gelen ilk albüm Antenna oldu. Yıllar boyunca canlı sunumlarının kalitesi ve ABD’de sayısız kayıt için yapılan turlar, geziler en büyük güçleri arasında oldu.
Rock müziğin farklı bir kutbunda Gibbsons, Hill ve Beard, şaşırtıcı, renkli görüntülerini korumuşlardır; koyu renk güneş gözlükleri ve Stetson şapkalarını tamamlayan, onlara beklenenden her zaman fazlasını sunmayı mümkün kılan müzik dehalarının da yardımıyla..
Çıkardıkları iyi (ama ne var ki az tanınmış) işlerinin yanısıra kitaplarda, müzik tarihindeki en uzun sakallara (ismi yanlış (!) konmuş; temiz yüzlü tek üye Frank Beard’a rağmen) sahip olmalarıyla da yer alacaklar. Belki bir rastlantı, belki de değil ama her müzik ansiklopedisinin sonundaki topluluk ZZ Top olacak..

Kaynak: http://www.msxlabs.org/forum/yabanci-rock/10970-zz-top-zz-top-kimdir-zz-top-hakkinda.html#ixzz27VuKhSfV

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir