The Moody Blues – Nights in White Satin

The Moody Blues, İngiliz rock müzik grubudur. İngiltere Birmingham’da Michael Pinder ve Ray Thomas tarafından 1964 yılında kuruldu. 1964 sonrası gruba Graeme Edge, John Lodge ve Justin Hayward katılmasıyla grup “ilerici rock” tarzına yöneldi. İlk Albümlerini 1967 yılında Days of Future Passed ismiyle çıkardılar.
Bu albüm ABD ve İngiltere’de en çok sükse yapan albümler listesine seçildi(2007).

 

YouTube Preview Image

 

The Moody Blues 4 Mayıs 1964 yılında Erdington, Birmingham, Warwickshire, İngilitere’de kuruldu. Ray Thomas, John Lodge, ve Michael Pinder; El Riot & the Rebels isimli grubun üyeleriydiler ve bu grupla birlikte birçok bant çalışmasına katılmışlardı. Grup, en genç üye olan Lodge’nin teknik liseye yazılması ve Pinder’in orduya katılması ile dağılmanın eşiğine geldi. Daha sonra Pinder tekrardan gruba katıldı. The Moody Blues ilk kez 5 üyesi ile birlikte Birmingham’da piyasaya çıktı (1964). Grubun ismi konusunda, “Mitchells and Butlers” ve “Mood Indiago” isimleri önerilmişti.
Daha sonra Ridgepride firmasından Alex Wharton, Decca Records ile yapılan sözleşmede gruba katkıda bulundu (1964). Listelere ilk parçaları olan “Steal Your Heart Away” şarkısı ile çıktılar. Fakat asıl sükse yapan “Go Now” isimli parçaları oldu. Bu parça İngiliz ve Amerikan müzik listelerinde birinciliğe kadar yükseldi.
Wharton’un firmadan ayrılması ile grup parçaları kötü bir performans sergilemeye başladı. 1966 yılının otralarında Watrick grubu terketti.Yerine gruba Rod Clarke alındı fakat Kasım 1966’da Laine ve Clarke grubu terkettiler ve grup tekrardan dağılma süreci yaşadı.
Deram Records kontratı [değiştir]

The Moody Blues Decca Records ile anlaşmalarını iyi bir ücret karşılığına uzatmıştı. Decca Records grubun yaptığı müziğe karışıyor, rock and roll tarzında müzikler yapması için baskı kurmaya çalışıyordu. The Moody Blues bu istekleri kabul ediyor fakat özgürlüklerinin kısıtlanmasından dolayı rahatsızlıklarını dile getiriyorlardı. Daha sonra şirketi ve yönetici olan Deram’ı kendi müzik tarzlarının tutacağına inandırmaya çalıştılar. Deram yeni bir konsept olan Days of Future Passed isimli albümün işlerini yürüttü(1967).Bu albüm şirket için daha önce görülmemiş bir ticari başarı getirdi. Decca yapımcısı Tony Clarke, grubun geleceğinin parlak olduğunu farketti ve gruba 11 yıllık bir sözleşme önerdi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir