Christina Aguilera – Candyman

Christina María Aguilera (18 Aralık 1980, New York), ABD’li popgospeljazz ve R&B müzisyeni ve söz yazarıdır.[1] Christina Aguilera ilk Star Search‘da programında yarışmacı olarak görüldü.Daha sonra 1993-1994 yıllarında Disney Channel‘ın The New Mickey Mouse Club serisinde bulundu.Aguilera,Mulan filmi için kaydettiği Reflection şarkısından sonra RCA Records ile anlaşma imzaladı.[2]Aguilera,Billboard Hot 100 listesinde 3 şarkısının birinci olduğu Christina Aguilera (albüm) albümünü yayınlayarak büyük ün kazandı.[3]2001 yılında ilk albümünün İspanyolca versiyonu olan Mi Reflejo‘yu yayınladı.2002 yılında anlaşmalı olduğu yerden ayrıldıktan sonraStripped albümünü yayınladı.Stripped albümündeki Beautiful şarkısı ona inanılmaz ticari kazanç sağladı.2006 yılında da soul,caz muzik özellikleri barındıran Back to Basics albümünü yayınladı.2010 yılında da Bionic albümünü yayınlayacak.4 adet Grammy ödülü ve 1 adet de Latin Grammy ödülüne sahiptir. Tüm dünyada sadece albümleri 50 milyon satmış bulunmaktadır.[4][5][6] Ayrıca Christina son 10 yılın Madonna’dan sonra en çok single satan sanatçısı olmuştur[7] Rolling Stone şirketinin yaptığı araştırmaya göre tüm zamanların en iyi 100 şarkıcıdan biri olup bu şarkıcılardan 30 yaş altındaki tek şarkıcıdır

YouTube Preview Image

1998-2001: Pop Müziğe ilk Adım

Christina debut albümü olan Christina Aguilera‘yı 24 Ağustos 1999’da Amerika’da piyasaya sürüldü.“Top 200” listelerinin ve Kanada müzik listelerinin bir numarasına yerleşti, sadece Amerika’da sekiz milyondan fazla sattı. Albümdeki Genie in a Bottle onun bu müzik dünyasına adım atmasını sağlayan şarkı olmuştur. What a Girl Wants ile de 1 numaraya yükselerek 2 hafta boyunca 1 numaradan inmemiştir. Come on Over Baby hiti de Christina’nın müzik dünyasında gelip geçici bir sanatçı olmadığını kanıtlamıştır. Albümün ilk şarkıları ilk 5 te yerinin almıştır. Böylece 2000 yılında “Yılın En İyi Yeni Sanatçısı”Grammy‘sini kolayca göğüslemiştir. Bu albüm 17 milyondan fazla satmıştır.Aguilera birçok yerde sadece piyano eşliğinde şarkılar söylüyordu çünkü sesinin gücünü herkese kanıtlamak istiyordu. Aynı yılın en son gecesi MTV’nin yeni yıl partisinde yer aldı.

12 Eylül 2000 yılında Christina Aguilera albümünün İspanyolca’sı denebilecek bir albüm olan Mi Reflejo çıkararak o senede latin müziği etkisine katkı sağlamıştır. Albümde Christina Aguilera albümünün hit şarkıları olan ‘Genie in a bottle’ – ‘Genio Atrapado’, ‘Come on over’ – ‘Ven Conmigo’, ‘What a girl wants’ – ‘Una Mujer’ gibi ispanyolcaları yapılmıştır. Bunların yanı sıra albümde El Beso Del Final, Contigo En La Distancia, Cuando No Es Contigo ve Falsas Esperanzas gibi yeni şarkıları da bulunuyordu.Latin albüm listelerinde bir numaraya çıkan bu çalışma, 2001 yılında “En İyi Pop Albümü” dalında Latin Grammy Ödülü’ne layık görüldü. Dünyada 3 milyon adet sattı.24 Ekim 2000’de “My Kind Of Christmas” adındaki albümü lisetelerde 28. sıraya kadar yükseldi.

2001 de ise Ricky Martin ile birlikte Nobody Wants to be Lonely düetini yaparak Billboard listelerinde 11 numaraya Dünya listesinde ise 1 numaraya yükselmiştir.Ayrıca “Moulin Rouge” filminin müziklerini içeren albüm için 1975 tarihli “Lady Marmalade” şarkısının yeniden yorumlanmasına karar verildi. Aguilera, Lil’ Kim, Mya ve Pink bu şarkıyı seslendiren sanatçılardı. Parça 5 hafta boyunca bir numarada kaldı ve dört sanatçıya da “Pop Dalında En İyi İşbirliği” Grammy Ödülü’nü kazandırdı.

Aynı yıl, müzik marketlerde Aguilera’nın 15 yıl önce kaydettiği demolardan biri olan “Just Be Free” ortaya çıktı. RCA Records bunu keşfedince Christina’nın hayranlarına şirketten habersiz ortaya çıkan bu demoyu satın almamalarını söyledi. Birkaç ay sonra Warlock Records adlı şirket bu demoyu da içeren bir albüm satışa sununca, Aguilera bu şirketi haksız rekabet yaptığı gerekçesiyle mahkemeye verdi. Daha sonra iki taraf albümün çıkması için bir anlaşmaya vardı. Ağustos 2001’de çıkan albümün üstünede sanatçının 15 yaşında çekilmiş bir resmi vardı.Albüm 1 milyon üstünde satış yakalamıştır.

Aguilera son albümünden ve şirketinin onun için yarattığı imajdan fazla tatmin olmamıştı. O sıralarda sanatçı, birden ortaya çıkan ve çabuk sönmesi muhtemel biri gibi pazarlanıyordu çünkü yaptığı müzik türünün trendleri bunu gerektiriyordu. Bu yüzden Aguilera bir sonraki albümünün hem müzik hem de sözler bakımından çok daha derin olacağını açıkladı. Duyduğu rahatsızlık yüzünden de bağlı olduğu şirketle yaptığı kontratın iptali için bir dava açtı. Ekim 2000’de açılan bu davanın nedeni “sanatçının profesyonel müzik hayatına haksız ve uygunsuz müdahale” idi. Dava sona erdikten sonra sanatçının yeni manajeri Irving Azoff oldu. Böylece pazarlama stratejileri de, müziği de değişmeye başladı.

2002-2005: Stripped Devri

29 Ekim 2002 yılına gelindiğinde ise Christina Christina Aguilera albümünden çok farklı olan Stripped‘ı yayınladı. Bu albümle Christina kendisinin aslında önceden dinlediğimiz Christina’dan çok farklı olduğunu öne sürdü.Listelerde 2 numaraya kadar yükseldi.Albümdeki şarkıların çoğunda sanatçının parmağı vardı ayrıca bluespop rockjazzsoul gibi birçok müzik türünden esintiler barındırıyordu. Bu albümle birlikte yaratılan seksi imajı, şarkıcının vokal gücünün gözden kaçmasına neden olmuştu. Rolling Stone, Maxim gibi dergilere yarı çıplak pozlar vermişti ve yeni imajının gerçek kişiliğini, karanlık taraflarını daha iyi yansıttığına inanıyordu. Ancak bu yeni imaj Amerika’da fazla tutulmadı. Albümün çıkış singleı Dirrty ile birçok kişi tarafından dışlanıp küçük görülürken birçok kişi tarafından da tam bir diva olarak adlandırılıyordu.Şarkı MTV’de çok tutuldu ancak Amerika listelerde aynı başarıyı gösteremedi. Şarkı İngilterede 1 numara olarak Christina,İngiltere’de 1 numaraya ulaşan bir single daha elde etmiş oldu.’Dirrty’nin ardından Christina Beautiful‘u ikinci tekli olarak yayınladı. Tam tersine Dirrty de onu aşağılayanlar bu şarkıyla onu daha çok anlamaya başlamışlardı. Şarkı birçok ülkede 1 numaraya yükseldi.

Bunların ardından rock soundlu ancak pop tarzında Fighter şarkısıyla birçok kişi tarafından tam olarak benimsendi ve albüm satışlarını 3’e katladı. Ne kadar listelerde çok yükselemese de Christina’nın en çok beğenilen şarkılarından biri oldu. Fighter’ın ardından ise kadınları da kendi safına çektiği Can’t Hold Us Down‘u yayınladı. Son olarak ise genç kızların kendilerine güvenmesini öğütleyen The Voice Within’ parçasıyla Stripped albümünü iyi bir satış grafiğiyle tamamladı.Albüm, 2004 yılına kadar lisetelerde kalmayı başardı ve tüm dünyada 12 milyondan fazla sattı. Bu sırada yeni parlayan Kelly Clarkson’ın “Miss Independent” adlı şarkısı da Aguilera tarafından yazılmıştı.

2003 yılında ise tüm zamanların en iyi konser işbirliğinde Justin Timberlake ile birlikte ‘Justified & Stripped‘ konserlerine çıktı.Bu konser Rolling Stone dergisi tarafından yılın en iyi konseri seçildi.Konser aksaklıklar tarafından yarıda kesilince Christina sadece ‘Stripped Tour‘ adıyla devam etmiştir.Bunun yanı sıra Christina 2003 Mtv Avrupa Müzik Ödüllerinin de sunuculuğunu yaptı. Ayrıca 2003 yılında tüm dünyada yankı uyandıran diğer bir olay, MTV Video Müzik Ödülleri’nde gerçekleşti. Aguilera, sahnede Britney Spears’la birlikteMadonna’ya eşlik ederken bir sahnede onunla öpüştü.

2004’ün ortalarında başlaması planlanan başka bir turne, Aguilera’nın ses tellerinden rahatsızlanmasından dolayı iptal edildi. Gazeteler bu turun iptalinin nedeninin aslında düşük seyreden bilet satışlarının ve ilgisizliğin olduğunu ileri sürdü ancak sanatçı bunu inkar etti.2004 yılında bir dergide çıkan bir haberde, Aguilera’nın biseksüel olduğunu iddia edildi. Buna kanıt olarak da sanatçının bir ropörtajında yer alan “Kadınlara baktığımda, erkeklere baktığım zamankinden daha iyi hissediyorum ve cinselliği keşfetmek için kadınlarla birlikte olmak da dahil herşeyi yapabilirim” sözleriydi. Aguilera, 2004 yılında daha olgun bir imaj edindi. Mercedes-Benz markasının reklamlarındaki yeni yüz oldu ve bu marka için “Hello” isimli bir jingle yaptı. Hemen arkasından saçını kısa kestirip sarıya boyattı. 2004 yılı Birleşik Devletler Başkanlık Seçimleri yaklaşırken, Aguilera reklam panolarında görünmeye başladı. Reklamda ağzı dikilmişti. Bu kampanyanın adı “Declare Yourself”ti ve Amerikan halkını seçimlerde oy kullanmaya teşvik ediyordu. Aynı zaman diliminde sanatçı Oprah Winfrey’in programına bu konunun önemini tartışmak için katıldı.

2004 yazında Aguilera iki single çıkarttı. Birincisi “Shark Tale” filminin saundtracki olan, Missy Elliott’la kaydettiği “Car Wash” adlı bir single’dı. Ikincisi ise Nelly’ye eşlik ettiği “Tilt Ya Head Back”ti. Listelerde büyük başarılar gösteremeselerde Aguilera’nın bilindik şarkılarından oldular.Aynı yılın kasım ayında şarkıcının ilk DVD konser kaydı olan “Stripped Live In The UK” çıktı. Aralık ayında ise sanatçı, sadece Avrupa’nın birkaç ülkesinde bulunabilen “Xpose” adlı bir parfüm piyasaya sürdü.

Ağutos 2005’te Aguilera, jazz sanatçısı Herbie Hancock’la “A Song For You” adlı şarkı için işbirliği yaptı. Her iki sanatçı da bu çalışmayla “Pop Dalında En İyi İşbirliği” Grammy Ödülü’ne aday oldu. 2002‘de birlikte olmaya başladığı Jordan Bratman ile Şubat 2005’te nişanlanıp, 19 Kasım 2005’te Napa Valley’de evlendi. Bu dönemlerde sürekli Britney Spears ile karşılaştırıldı ; ancak daha sonra çoğu müzik eleştirmenleri Aguilera nın Spears’tan çok daha iyi olduğu konusunda hemfikir oldu.

2006 – 2009: Back To Basic Devri

2006 başlarında Andrea Bocelli ile “Somos Novios”da düet yaptı. Westlife ve Diana Ross gibi isimlerle “Unite Of Stars” ve Nelson Mandela Çocuk Fonu gibi yardım amaçlı gecelerde şarkı söyleyerek bağışlara katkıda bulundu.Mart 2006’da Aguilera telefon şirketi Orange ile Sony Ericsson’ın tanıtımını yapmak için anlaştı.2006 Dünya Kupası’nda yayınlanan Pepsi reklamında da rol aldı. Mayıs ayında ise GQ adlı dergide Marilyn Monroe’ya benzetilmiş haliyle poz verdi.Ayrıca Disney‘in 50 yıl kutlamasında ‘When You Wish upon a Star‘ı söylemiştir.

15 Ağustos 2006 tarihinde tüm dünya ile aynı anda Türkiye’de de satışa sunulan Back to Basics albümü eleştirmenlerden şu ana kadar alamadığı en iyi yorumları topladı. Albüm Amerika ve İngiltere albüm listelerine 1 numaradan giriş yaptı. İlk teklisİ Ain’t No Other Man ile Amerika’da altı İngiltere’de iki numaraya kadar yükseldi. 2. klibi albümün en iyibaladlarından olan Hurt‘e Floria Sigimondi ile ortak yönetmelik yaparak sirk temalı bir klip yapıldı. P.Diddy’nin albümünde Christina ile olan düeti Tell Me parçasının klibi de Hurt klibi ile aynı zamanda yayınlandı. “Tell Me” parçası Türkiye’nin Billboard listesinde 2 numaraya kadar yükseldi.

17 Kasım‘da da Christina’nın Back to Basics albümünün dünya turu başladı. Yeni teklisi ise Candyman oldu.The Andwers Sisters‘dan etkilenerek yazdığı şarkının Klibinin yönetmenliği de Hurt klibinde de olduğu gibi Christina yardımcı yönetmenlik yaptı. Klibin yönetmeni ise Hilary Duff ve Jessica Simpson gibi isimlerle çalışmış olan Matthew Rolston’dur. Klip MVPA tarafından yılın en iyi videosu seçildi. Candyman internet üzerinden en çok indirilen video oldu. Ayrıca Candyman şarkısı da Tell Me gibi Türkiye nin en çok dinlenilen yabancı parçalar listesinde (Billboard Dergisi) 2 numaraya yükseldi.

2007 Grammy Ödüllerinde Ain’t No Other Man şarkısıyla ‘En iyi Pop Vokal Bayan’ ve Back to Basics albümüyle de ‘En iyi Pop vokal Albüm’ dallarında aday oldu. Bu adaylıklardan ‘En iyi Pop Vokal Bayan’ ödülünü alarak grammy sayısını 4’e yükseltti. Ayrıca bu ödül gecesinde James Brown’un ‘It’s a Mans World’ parçası ile gosterdiği performans ile 50 yıldır yapılan Grammy ödül gecelerinin en iyi 3. performansı seçilmiştir.Ayrıca Emmy ödüllerinde Tony Bennett’la “Steppin’ Out With My Baby” adlı şarkıyı söyleyerek törende büyük alkış almıştır.

2006’da Aguilera

Back To Basics Dunya Turu kapsamında Avrupa, Amerika, Asya ve Avustralya kıtalarında birçok konser verdi tüm konserlerinin biletleri %100 satıldı ve bu turneden elde ettiği kazanç 100 milyon dolar oldu.2007 senesinde Forbes Dergisinde yapılan bir araştırmada 60 milyon dolarla 19.zengin kişi seçildi.Ayrıca Slow Down Baby teklisi sadece Avustralya‘da satışa sunulmasına rağmen Avustralya listelerine 21 numaradan giriş yapmayı başardı.Oh Mother teklisi ise Avrupa ülkelerinde yayınlandı.

2008‘de “Max Liron” adında bir oğlu oldu. Oğlunun adına Save Me From Myself şarkısının klibini yayınladı. Klipte düğün görüntüleri yer almıştır.Ayrıca geçen sene 100 milyon dolar elde ettiği turnesinin DVD’si olan Back to Basics: Live and Down Under‘ı yayınlar.Birde The Rolling Stones Grubuyla gerçekleştirdiği “Live With Me” düeti grubun uzun kariyerinin anlatıldığı Shine a Light belgeselinin DVD karşılığında giriş konseri olarak sunulur.

Christina’nın 19 Eylül 2008‘de Keeps Gettin Better Teklisi yayınlandı.Tekli Billboard’da 7 numaraya kadar yükselebilmiştir.Teklinin ardından gelen olan albüm Greatest Hits şeklinde bir albüm oldu.Keeps Gettin Better: A Decade of Hits adını taşıyan albüm Christina’nın 10 yıl boyunca çıkardığı hit parçalardan oluşmuştur.Albümde bazı eski Christina şarkılarının yeni versiyonlarıda bulunmaktadır.Ayrıca albümde bir de Dynamite adlı bir yeni şarkı daha vardır.Şarkı tekli olarak yayınlanmıştır.Fakat bütün klip idaalarına karşı klip çekilmemiştir.Christina bunun için Şarkı Bir Hataydı! yorumunu yapmıştır.Ayrıca albümün yeni albümün tarzına benzediğini söylemiştir.2008 MTV Video Music Awards’da Kepps Gettin Better performansıyla göz doldurmuştur.Ayrıca The Spirit film saundtrack’i için Fallin in Love Again adlı bir cover parça piyasaya çıkmıştır.2009’u ise yardım kampanyaları ve yeni albüm hazırlığıyla geçirmiştir.Ayrıca Burlesque adlı bir filmde oynayacağını onaylamıştır.

2010 – 2011 : Bionic Devri

Christina Albüm için 2008‘den itibaren çalışmaya başlamıştır.Albüm’ün bir göstergesi olarak Keeps Gettin Better‘ı yayınlamıştır.Ayrıca albüm için bir röportajında Kısa ama güzel olacak yorumunda bulunmuştur.2008,2009 seneleri içinde albümde çalışacak isimler ve albümle ilgili küçük ipuçları gelmiştir.Hatta albümün Light & Darkness olacağı yazılmıştır.Albümde çalışağı kesin isimlerden Sia,Goldfrapp ve Ladytron albüm ile ilgili bloglarında ipuçları vermişlerdir.Son olarak albümün isminin Bionic olacağı kesinlenmiştir.Ardından şarkı isimleri gelmiştir.İlk single olarak düşünülen sonradan değiştirilen Glam adlı parça için Christina 90’lardaki Madonna‘nın Vogue şarkısını andırıyoryorumunu yapmıştır.Bionic şarkısı albümle aynı ismi taşımaktadır.Listen Up ise makyaj yapmayı seven bir kızı anlatmaktadır.Lullaby ise Christina ve Sia tarafından oğlu Max’e yazılmıştır.Albüm dışında Burlesque adlı filminin çekimleri başlamıştır.Ayrıca Russell Brand ile birlikte Get Me to the Greek ‘de küçük bir rolde kendisini oynamıştır.2010 Golden Globes’dada Cher ile birlikte sunuculuk yapmıştır.Haiti için umut konserleri için albümden bir parça olan Lift Me Up ‘ı seslendirmiştir.Mart ayında ilk single’ın “Not Myself Tonight” olacağı belirtilmiştir.Klip kanallarda yayınlanmaya başlandığında ve Christina Aguilera bu klibin onun en seksi klibi olduğu yorumunu yapmıştır.Ancak Not Myself Tonight’ın Christina için kötü etkileri olmuştur.En büyük eleştiri ise Lady Gaga’yı taklit etmesidir.Aguilera,daha önce Lady Gaga’yı taklit ediyor musunuz? sorusuna Bahsettiğiniz kişi kadın mı erkek mi onu bile bilmiyorum şeklinde cevap vermiştir.

8 Haziran 2010 tarihinde çıkan Bionic albümü ilk haftasında 110,000 kopya satarak Christina’nın en düşük albüm satışı olmuştur. Albüm bugüne kadar Amerika’da sadece 228,000 kopya satmıştır. Aguilera albüm için 2010 yılının yazında bir turneye çıkması planlamıştır, fakat “yetersiz prova zamanı” olduğu için iptal edilmiştir.You Lost Me albümden çıkan ikinci tekli olarak 22 Temmuz 2010 tarihinde yayınlanmıştır.Büyük bir başarı elde edemeyen ve listelerde alt sıralarda yer alan You Lost Me ile Christina Bionic devrini kapattığını duyurmuştur.

12 Ekim 2010 tarihinde, Aguilera Bratman ile çıkan ayrılık haberlerini doğruladı ve şunları söyledi: “Jordan’la ayrılmamıza rağmen, oğlumuz Max’e bağlılığımız her zaman olduğu kadar çok.”. Aguilera, 14 Ekim 2010 tarihinde Bratman’a boşanma davası açtı. Tam ayrılık tarihi 11 Eylül 2010’dir.

7 Aralık 2010 tarihinde çıkan T.I.‘n “No Mercy” adlı yeni albümünde Christina Castle Walls adlı şarkıda eşlik etti ve T.I. albümün yeni teklisinin Castle Walls olacağını açıklamıştır.

2011 Golden Globe Ödüllerin’de Burlesque filmiyle “En İyi Original Şarkı” dalında Cher ile adaylık gösterdi. Christina, Bound to You adlı balladıyla adaylığını koyarken, Cher ise You Haven’t Seen the Last of Me ile adaylık gösterdi. Ancak ödülü Cher kazandı. Ayrıca Burlesque filmi ödüllerde En İyi Komedi veya Müzikal Filmi dalında aday gösterildi. Burlesque tek adaylık koyduğu dalda ödülü kazandı.

Ocak 2011’de, Aguilera yeni albüm çalışmalarını hızlandıracağını açıkladı. Yeni albümün tarzı için kayıtlar dinleyen Aguilera, albümün rock tarzında olabileceğini söyledi.

2012 – günümüz : Lotus Devri

The Voice’un ikinci sezonu 46. Super Bowl’dan sonra prömiyerini yaptı. Aguilera, on yıldan sonra ilk kez filmle aynı adı taşıyan “Casa de Mi Padre” adında bir parça kaydetmiştir. Aguilera, Live with Regis and Kelly’ye konuk olduğunda yeni bir stüdyo albümü için kayıtlara başladığını açıklamıştır. Albüm için bir çıkış tarihi açıklanmamıştır fakat 2012’de çıkması bekleniyordur. Aguilera’nın yeni albümden çıkan ilk teklisi Eylül’de çıkması bekleniyordur ve prodüktörlüğü Max Martin ve Shellback tarafından yapılmıştır. Aguilera, Rolling Stone dergisine ilk teklisinin adının “Your Body” olacağını doğrulamıştır. Albümün kapak fotoğraflarının çekimi 16 Ağustos 2012 tarihinde, “Your Body”‘nin klip çekimleri ise 20-21 Ağustos 2012 tarihleri arasında yapılmıştır. “Your Body”‘nin demo versiyonu 23 Ağustos 2012 tarihinde internete sızmıştır. Eylül 12 2012 tarihinde, Aguilera Twitter aracılığıyla bir Soru/Cevap yapmıştır ve “Your Body”‘nin 14 Eylül’de çıkacağını doğrulamıştır. Ayrıca yedinci stüdyo albümünün adının “Lotus” olacağını ve Kasım’da çıkacağını da açıklamıştır. Ryan Seacrest ile olan bir röportajında, Aguilera “Your Body” ve “Blank Page” adlı iki şarkının da yeni albümde yer alacağını duyurmuştur.[kaynak belirtilmeli]

Profili

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir